„Śladami polskości – Warmia i Mazury na drodze ku niepodległej Polsce”

Pięćdziesiąt zgłoszeń, dwie zwycięskie drużyny. Znamy wyniki konkursu „Śladami polskości – Warmia i Mazury na drodze ku niepodległej Polsce”

19 października 2018 na specjalnej Gali Niepodległości podsumowano jeden z etapów programu Niepodległa, który Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki przeprowadził we współpracy z wieloma partnerami, przede wszystkim z Kuratorium Oświaty, Delegaturą IPN i Ośrodkiem Badań Naukowych w Olsztynie. Okazją ku temu był finał konkursu dla uczniów wszystkich typów szkół województwa, przebiegający pod hasłem „Śladami polskości - Warmia i Mazury na drodze ku niepodległej Polsce”. W kategorii szkół podstawowych I miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa w Spręcowie za film pt: „W poszukiwaniu polskości i patriotyzmu”. Projekt został zrealizowany pod kierunkiem pani Magdaleny Wrzosek. Uczniowie: Natalia Wisniewska, Emilia Morawska, Julia Zych, Julia Walentynowicz, Maciej Michalik oraz Wiktor i Tymoteusz Abramowscy przedstawili działalność ks. W. Barczewskiego jako bohatera walki o polskość. Projekt zainteresował także Instytut Pamięci Narodowej, który postanowił przyznać szkole nagrodę specjalną.

Konkurs był częścią rządowego programu „Niepodległa” i miał zachęcić uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych do poszukiwania polskości w naszym regionie.