DEKALOG ...

DEKALOG RODZICA

1. Nie upokarzaj!
Dziecko, tak jak każdy człowiek, ma silne poczucie własnej godności. Nie upokarzaj go i nie wyzywaj. Słowo „głupek” powtórzone kilka razy sprawia, że dziecko zaczyna wierzyć, że jest głupie i traci wiarę w siebie.

2. Pamiętaj swoje dzieciństwo!
Unikaj tego wszystkiego, co Tobie jako dziecku sprawiało przykrość i przeciwko czemu się buntowałeś.

3. Ucz dziecko podejmowania decyzji.
Pozwalaj dziecku dokonywać wyborów najczęściej, jak to możliwe. To nauczy je podejmować decyzje i ponosić ich konsekwencje. Zacznij od zostawienia dziecku wyboru, jakie ubranie chce założyć do przedszkola albo z czym zje kanapkę.

4. Przepraszaj!
Jeżeli zachowywałeś się wobec dziecka niewłaściwie, przeproś go i wytłumacz się. Nie bój się utraty autorytetu! Dziecko i tak wie, kiedy popełniasz błędy. Nic tak nie nadweręża autorytetu, jak nieumiejętność przyznania się do błędu.

5. Nie mów źle o dziecku!
Nigdy nie mów źle o dziecku, szczególnie w obecności innych osób, nawet gdy jest to powszechnie znaną prawdą. Odbierasz w ten sposób dziecku szansę na poprawę.

6. Nie wykorzystuj swojej przewagi nad dzieckiem!
Jeżeli będziesz wykorzystywał swoją przewagę wieku, pozycji i siły – wychowasz dziecko na słabego człowieka, dla którego normą będzie uleganie silniejszym.

7. Stawaj po stronie dziecka!
Dziecko musi czuć, że ma Twoje wsparcie, zwłaszcza w trudnych sytuacjach. Wysłuchaj argumentów nauczyciela, sąsiadki, innych członków rodziny, ale nie stawaj po ich stronie! Nie musisz być za wszelką cenę w zgodzie z innymi dorosłymi przeciwko dziecku, nawet jeśli zawiniło. Pamiętaj jednak, że wtedy musi ponieść konsekwencje.

8. Stawiaj się na miejscu dziecka!
Gdy nie wiesz, jak postąpić, wyobraź sobie, że to Ty jesteś na miejscu swojego dziecka i masz tyle lat, co ono. Czego byś oczekiwał od rodzica w takiej sytuacji?

9. Pamiętaj, że dziecko jest najważniejsze!
Gdy dziecko przychodzi z czymś do ciebie, odłóż wszystkie pilne sprawy i pamiętaj, że ono jest najważniejsze.

10. Dawaj przykład!
Cokolwiek powiesz do dziecka, o czymkolwiek chcesz je przekonać – wiedz, że dziecko przejmuje od ciebie nie słowa, lecz cechy. Jeżeli masz dobry stosunek do zwierząt, nie musisz uczyć tego swojego dziecka – ono tez będzie miało dobry. Ale jeżeli zamiast książki zawsze wybierasz serial w TV, nie dziw się, że dziecko woli grać na komputerze niż się uczyć. Robi to samo, co ty!