A A A

Edukacja filmowa

We wrześniu 2010r. nasza szkoła przystąpiła do projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to projekt o dziewięcioletniej tradycji, który powstał z myślą o edukacji filmowej młodych widzów. Obecnie jest realizowany w kinach studyjnych i lokalnych w 22 miastach w Polsce. Pozwala on na realizację różnych elementów podstawy programowej. Uzyskał patronat Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz rekomendację kilku wojewódzkich kuratorów oświaty. Popierają go również uznani reżyserzy i aktorzy. Projekt powstał we współpracy Stowarzyszenia NOWE HORYZONTY z wydawnictwem Nowa Era oraz redakcją magazynu Psychologia w szkole.

W naszej szkole, w programie biorą udział uczniowie z klas IV –VI. Zostali zapisani na cykl: Kino współczesne i od października do czerwca, raz w miesiącu będą dowożeni szkolnym gimbusem do olsztyńskiego kina AWANGARDA na film.

 

Repertuar i harmonogram spotkań w załączniku na końcu strony!

 

Cykl: Kino współczesne zawiera najciekawsze europejskie filmy dziecięce ostatnich lat, które nigdy wcześniej nie pojawiły się w repertuarze polskich kin. To wspaniała okazja, by zobaczyć filmy, które traktują młodego widza poważnie i których tematyka jest niekiedy złożona. Być może to sprawiło, że nikt jeszcze nie odważył się zaprezentować ich poza festiwalami dla dzieci i młodzieży, mimo że zdobywały na nich wiele nagród przyznawanych zarówno przez krytyków filmowych, jak i pedagogów. Z pewnością są to filmy trudniejsze, niż te znane z billboardów i gadżetów promocyjnych, wypełniających pustkę fabularną, lecz nie mniej atrakcyjne i ciekawe. Prezentują dużo wyższy poziom i opowiadają o bohaterach, z którymi młodzi widzowie identyfikują się dzisiaj w wielu krajach świata.
Przed każdym filmem odbywa się prelekcja poświęcona opisanemu w filmie zagadnieniu. Po seansie najmłodsi uczniowie mogą wziąć udział w warsztatach lub konkursach plastycznych, natomiast starsi - w dyskusjach dla chętnych.
Idea programu…
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to projekt umożliwiający dzieciom spotkanie z kinem, pogłębienie ich wiedzy na temat sztuki filmowej, rozwijający ich wrażliwość i przygotowujący do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą. Poprzez Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej chcemy zaznajomić i rozkochać młodych widzów w sztuce filmowej, uzupełniając jednocześnie ich szkolną edukację.
Kino artystyczne…
Kino artystyczne, kino traktujące widza poważnie, jako osobę inteligentną, obdarzoną wrażliwością, poszukującą w kinie prawdziwych przeżyć, jest dziś w świecie filmu przestrzenią coraz bardziej niszową, marginalizowaną. Młodzi ludzie nie powinni „ruszać w świat” nieprzygotowani do samodzielnej oceny takiego poglądu na sztukę filmową, jaki prezentują multipleksy, wielkie wytwórnie i kampanie reklamowe.
Edukacja filmowa w kinach studyjnych, kinach posiadających swój własny charakter, prowadzonych przez ludzi zafascynowanych filmem i traktujących go jako sztukę a nie rozrywkę, jest naszym zdaniem bardzo ważnym elementem przeciwstawiania się postępującej komercjalizacji sfery kultury. Zapisując swoich podopiecznych do programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, dajemy uczniom  szansę na poznanie wartościowego kina, co  może rozbudzić w nich miłość do filmu artystycznego. Filmu, który stawia przed widzem pytania i prowokuje go do przemyśleń.
Wyjście z klasą do kina nie jest czasem straconym…
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej są inicjatywą, starającą się przełamać szkolny stereotyp "wychodzenia do kina" jako czasu wolnego od zajęć, czyli z punktu widzenia programu szkolnego - czasu straconego. Kadrze pedagogicznej coraz trudniej znaleźć czas na wyjścia z uczniami poza teren szkoły z powodu zbyt napiętego programu. W wielu szkołach takie wyjścia zdarzają się jedynie raz na semestr! Z perspektywy kształtowania młodych, świadomych odbiorców kultury wydaje się, że taką tendencję w systemie edukacji należy jak najszybciej przełamać.
Spotkania dla szkół podstawowych…
Spotkania dla szkół podstawowych to oprócz projekcji interaktywne przedstawienia aktorskie, zapraszani goście oraz warsztaty plastyczne, które są formą komentarza do oglądanych przez dzieci filmów.
Po spotkaniach - wzorem Dyskusyjnych Klubów Filmowych – prowadzone są dyskusje „dla chętnych”.