Szkolny Konkurs Historyczny "Walenty Barczewski - obrońca ludu polskiego na Warmii".

Przy kościele w Brąswałdzie znajduje się cmentarz parafialny. Tu spoczywa polski działacz narodowy, przywódca ludu polskiego na Warmii, ksiądz Walenty Barczewski. Przez 34 lata sprawowania funkcji proboszcza miejscowej parafii odegrał niezwykłą rolę w okresie biernego oporu przeciwko germanizacji, organizując polskie życie oświatowe i narodowe na swoim terenie. Swoją postawą i działalnością patriotyczną dawał przykład innym warmińskim przywódcom walczącym o polskość tej krainy. Zasłużył sobie na to, aby więcej uwagi poświęcić jego życiu i działalności, nie tylko w Spręcowie, Brąswałdzie i na Warmii, ale być może i całej Polsce. Walczył przecież o nią. To właśnie jemu został poświęcony  apel przygotowany przez uczniów klasy VIII - Julię Walentynowicz i Jaśka Rondomańskiego.

W przeddzień nadania imienia szkole odbył się u nas  także I Konkurs Historyczny poświęcony życiu i twórczości księdza Walentego Barczewskiego. Rywalizowali ze sobą uczniowie klas IV - VII. Walka była bardzo zacięta. Zwyciężyli ostatecznie uczniowie klasy VII, popisując się dużą wiedzą na temat życia i twórczości przyszłego patrona szkoły w Spręcowie. Serdecznie gratulujemy.