Test trzecioklasisty

17 maja 2011r., 250 tys. uczniów z ponad 10 tys. szkół podstawowych, w tym również nasi uczniowie, już po raz trzeci pisało organizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, test trzecioklasisty.

Uczniowie, najpierw przez 45 minut mierzyli się z zadaniami z języka polskiego, a po przerwie, przez kolejnych 45 minut, rozwiązywali zadania z matematyki.

Trzecioklasiści mieli do przeczytania tekst, do którego ułożono 25 różnorodnych zadań. Dwadzieścia z nich to zadania zamknięte, w których uczeń wybiera jedną z trzech podanych możliwości A, B lub C.

Kolejne pięć poleceń to tzw. zadania otwarte, polegające na samodzielnym uzupełnieniu odpowiedzi, rozwiązaniu zadań tekstowych, redagowaniu odpowiedzi lub dłuższej formy stylistycznej. Za poprawne wykonanie wszystkich zadań uczeń mógł zdobyć 40 punktów.

Test trzecioklasisty, stanowi podsumowanie pierwszego etapu edukacji i jest sygnałem dla rodziców, którzy zamiast ocen dziecka otrzymają szczegółowe raporty o zdobytej wiedzy i umiejętnościach dziewięciolatków.

Ogólnopolskie badanie umiejętności trzecioklasistów jest dobrowolne.