A A A

„Warmia-moja mała Ojczyzna”

 

W dniu 24 maja w Szkole Podstawowej w Spręcowie odbyło się  podsumowania  innowacji metodyczno- organizacyjnej pt. „Warmia moja mała ojczyzna”.

Na uroczystości mieliśmy zaszczyt gościć Sekretarza  Gminy Dywity Pana Daniela Zadwornego , przedstawicielkę Kuratorium Oświaty w Olsztynie- Panią Danutę Kryszałowicz, Przewodniczącą Rady Gminy Panią Sabinę Robak, Pana Roberta Pieczkowskiego, Warmiaka ,który urodził się w Spręcowie, a w 2016 roku  uznano go za osobowość gminy Dywity, propagatora kultury i gwary warmińskiej Pana Łukasza Ruch oraz  przedstawicielki Rady Sołeckiej w Spręcowie

Celem   innowacji było   przybliżenie uczniom dziedzictwa kulturowego Warmii, rozwijanie zainteresowań regionem, jego historią i tradycją, kształtowanie poczucia własnej tożsamości narodowej, propagowanie kultury regionalnej, poznanie i dostrzeganie piękna krajobrazu najbliższej okolicy oraz jej walorów krajoznawczych i turystycznych. Bardzo istotną wartością tego projektu było rozwijanie kontaktów międzypokoleniowych, zintegrowanie zespołu uczniowskiego oraz rozwijanie umiejętności pracy w grupie.
Przez kilka dni wszyscy uczniowie naszej szkoły pod okiem nauczycieli  realizowali swoje małe projekty.

Na uwagą zasługiwały  bardzo pięknie  wykonane przez grupę Pani Marty Zaleskiej makiety warmińskich kapliczek, tak charakterystycznych dla naszego regionu. Grupa pracująca pod kierunkiem Pani Danuty Kowalskiej przygotowała cztery Laapbooki na temat: Świętej Lipki, Olsztyna, turystyki Warmii oraz patronów olsztyńskich ulic . Pani Danuta Chmielewska ze swoją grupą przeprowadziła wywiad środowiskowy i obserwację gminy pod kątem turystyki i kulturowych obiektów znajdujących się jej terenie. Wykonano mapę gminy Dywity, gdzie dzieci za pomocą umownych znaków umieściły interesujące obiekty . Zamieściły też dostępne fotografie: kapliczek, kościołów i miejsc z terenu gminy, godnych uwagi.

Uczniowie klas II i III włączyli się w realizację projektu czytając wybrane legendy warmińskie takich autorów jak: Maria Zientara- Malewska, Maria Kruger, Irena Kwinto. Na ich podstawie wykonali  piękne prace plastyczne. Grupa Pani Magdaleny Wrzosek udała się do Brąswałdu w poszukiwaniu historii Polski i oznak patriotyzmu . Szukali wskazówek, historycznych postaci i ciekawych miejsc. Swoje zmagania  uwiecznili nagrywając film.

W naszej małej ojczyźnie  łączy nas nie tylko geograficznie określone miejsce zamieszkania. Łączą nas także myśli, pragnienia, marzenia związane z naszym regionem, oraz język. Jako młodzi Polacy kochamy i szanujemy naszą mowę ojczystą. Pamiętajmy, że na Warmii jeszcze nie tak dawno za posługiwanie się językiem polskim ponosiło się karę. Warmiacy strzegli mowy swoich ojców i dziadów. Dzięki temu przetrwała do dziś. Nasz gość ,Pan Łukasz Ruch, skierował do dzieci kilka słów w warmińskiej gwarze. Pan Artur Jaworski i jego utalentowana grupa

ułożyła piosenkę o tematyce warmińskiej. Pani Katarzyna Słodzińska i Pan Szymon Niestatek zabrali swoją grupę do Lidzbarka Warmińskiego. Przeprowadzili wywiad z Panią Małgorzatą Jackiewicz-Garniec kustoszem zamku. Uwiecznili to wszystko na filmie pt.: „Lidzbarskie perły”.  Klasa I i jej wychowawca Pani Elżbieta Gal z wielkim zaangażowaniem pracowali przy swoim projekcie. Wykonali taniec do muzyki Feliksa Nowowiejskiego pt.: „Król Wichrów”.

Grupa Pana Zbigniewa Dziełaka  pojechała  do Olsztyna, do Pana Roberta Pieczkowskiego, znanego i zasłużonego Warmiaka, który w wywiadzie podzielił się swoja wiedzą o Warmii i walce o polskość naszych terenów. Na koniec  grupa Pani Heleny Tomaszewskiej. Przygotowała  prezentację o znanych Warmiakach wywodzących się z najbliższej okolicy M. Zientarze Malewskiej i ks. W. Barczewskim. Zespół „Spręcowia” jak zwykle wspaniale i z przytupem wykonał kilka tańców warmińskich.

 

Na co dzień żyjemy w naszej małej ojczyźnie - w miejscu, gdzie się urodziliśmy i wzrastamy.
Jesteśmy dumni z lokalnych zwyczajów i tradycji, które pragniemy ciągle poznawać i kultywować , przekazując  je następnym pokoleniom.
Jednak zawsze pamiętamy o tym, że za naszą ojczyznę walczyli kiedyś mieszkańcy naszego regionu, nasi dziadkowie, którzy dla nas poświęcali swoje zdrowie i życie. Dzisiaj zachowujemy ich we wdzięcznej pamięci. Uczciliśmy  stu lecie odzyskania przez Polskę niepodległości sadząc symboliczny dąb dla Niepodległej.