Dzień Niepodległości

9 listopada w naszej szkole odbyły się radosne obchody poświęcone 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klas IV – VI przedstawili program artystyczny upamiętniający to wydarzenie. Ważnym elementem programu były konkursy: historyczne, muzyczne i plastyczne. Największy aplauz widowni wzbudziła piosenka patriotyczna w wykonaniu przedstawicieli poszczególnych klas: Oliwii Fiuk, Eleny Wojgieniec i Jaśka Rondomańskiego przygotowanych przez Pana Artura Jaworskiego. Jury miało bardzo trudny wybór, gdyż wszyscy wykonawcy zaprezentowali się bezbłędnie.

Główną częścią obchodów był konkurs sprawdzający wiedzę historyczną z okresu walk o niepodległość. Oprócz tego należało odgadnąć wyświetlane na ekranie rzutnika postacie z nią związane. Każda klasa mogła sobie wybrać jednego z trzech bohaterów tamtych wydarzeń: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego lub Ignacego Jana Paderewskiego i odpowiedzieć na pytania z nimi związane. Konkurs ten był niezwykle emocjonalny. Uczniowie bardzo się starali, by udzielić poprawnej odpowiedzi i zdobyć punkty dla swojej klasy. Przydał się też doping z trybun.

Ostatnią konkurencją był konkurs plastyczny polegający na ucharakteryzowaniu twarzy motywami i barwami narodowymi. Każdą klasę reprezentowały dwie osoby. Po wykonaniu zadania uczniowie prezentowali się bardzo efektownie, biało – czerwono. I tym razem Jury miało problem z wybraniem   najlepszej drużyny. Przerwy pomiędzy konkursami urozmaicano dodatkowo piosenkami patriotycznymi. Szczególne podziękowania należą się tu panu Arturowi Jaworskiemu, który tak pięknie przygotował dzieci do występów. Swoją obecnością zaszczyciły nas także Przedszkolaki z Akademii Malucha pod opieką Pani Agnieszki Pieczkowskiej, uważnie obserwujący zmagania swoich starszych kolegów. Po zakończeniu wszystkich konkurencji okazało się, że klasy mają tę samą ilość punktów, a co za tym idzie każda z nich zajmuje pierwsze miejsce. Wszyscy uczestnicy obchodów Narodowego Święta Niepodległości otrzymali pamiątkowe dyplomy a poszczególne klasy maskotki.

Głównym celem imprezy szkolnej było propagowanie obchodów Narodowego Święta Niepodległości oraz utrwalenie ważnych wydarzeń historycznych w ciekawej formie. Śmiało można powiedzieć, że udało się  zintegrować społeczność szkolną w tożsamości narodowej.

Przygotował Zbigniew Dziełak