Energia w dobrych rękach

W dniu 10.11.2015r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w warsztatach na temat "Czy wiesz skąd się bierze prąd?" zorganizowanych przez PSE i Aldesa dla Mazowsza, Warmii i Mazur, w ramach akcji "Energia w dobrych rękach". Radość, zaskoczenie i niedowierzanie towarzyszyły uczniom którzy uczestniczyli w przeprowadzanych eksperymentach i zabawach kreatywnych mających na celu przekazanie dzieciom wiedzy na temat energii elektrycznej. Zajęcia w ciekawy sposób odpowiedziały na najróżniejsze pytania związane z energią elektryczną. Szczególnie ciekawe były eksperymenty z prądem.

Prawie każde dziecko wie, że prąd w gniazdach elektrycznych jest produkowany w elektrowni. Płynie on do nas siecią naziemnych lub podziemnych przewodów elektrycznych oraz kablami ukrytymi w ścianach budynku. Warto jednak dowiedzieć się nieco więcej, w jaki sposób jest on wytwarzany...

W trakcie godzinnych zajęć nasi mali „naukowcy” dowiedzieli się skąd się bierze energia elektryczna, jak trafia do naszych domów i jakie ma znaczenie w codziennym życiu.

Śmiech wywoływały jeżące się pod wpływem kontaktu z generatorem Van der Graaf  włosy. Niedowierzanie natomiast powodowały „przyklejające” się do palców i przemieszczające się w ślad za nimi włókienka w kuli plazmowej. Przeprowadzając pod okiem prelegentki doświadczenia i eksperymenty z dziedziny fizyki, uczniowie szukali odpowiedzi na pytanie: „Skąd się bierze prąd?” Mimo wielkiego zaangażowania uczniów w „ryzykowne” eksperymenty, nikt nie został porażony prądem, natomiast zdecydowana większość dzieci wyszła z zajęć zafascynowana tajemniczym światem fizyki.

Na koniec wszyscy otrzymali, jako rodzaj wyróżnienia Dyplom uczestnictwa w zajęciach, którym mogły pochwalić się rodzicom oraz innym uczniom. Ponadto każde dziecko otrzymało jeden z trzech gadżetów do wyboru:

Kwiatek na baterię słoneczną

Długopis świecący