Pierwsza Pomoc

Wypadki zdarzają się nieustannie. Parzysz sobie palec w kuchni, zbyt późno spostrzegasz, że jadący przed tobą na rolkach kolega przewrócił  się, kaleczysz rękę próbując coś zreperować...
Każdego dnia duża liczba wypadków przytrafia się w domu, w szkole i w pracy. Przeważnie w pobliżu nie ma lekarza, a sprawne udzielenie pierwszej pomocy zależy od  ciebie, nauczyciela lub kolegów. Każdy z nas powinien umieć udzielić podstawowej pomocy, umieć błyskawicznie zadziałać w chwili wypadku, tak by później uniknąć poważniejszych następstw.

W dniu 24 maja 2016r. z  nami,  uczniami i uczennicami szkoły Podstawowej w Spręcowie spotkali się  Instruktorzy Pierwszej Pomocy PCK Oddziału Olsztyn.

Nauczyli nas jak udzielić podstawowej pomocy, jak  błyskawicznie zadziałać w chwili wypadku.  Jak  zrobić dużo, stosując proste sposoby:  schłodzić oparzone miejsce pod kranem z zimną wodą, zatamować krwotok opatrunkiem uciskowym...  Przekonali oni nas, że szybka reakcja otoczenia jest często sprawą życia lub śmierci i że od naszej wiedzy i umiejętności reagowania zależy często zdrowie i życie innych. Teraz o tę wiedzę jesteśmy bogatsi i będziemy mogli pomóc sobie i kolegom w razie potrzeby.

D.CH.